Suchy nos u psa – czy to objaw choroby?

Suchy nos u psa - czy to objaw choroby?

Nos to zdecydowanie najważniejszy psi narząd, który pozwala mu na eksplorację i poznawanie otaczającego go świata. Już od dawien dawna krąży mit, że nochal powinien być wilgotny i zimny. Ale czy to prawda? Czy to faktycznie mit? Faktem jest, że mokry i chłodny nos jest oznaką zdrowotności. Bardzo często suchy nos jest odczytywany jako objaw choroby. Czy faktycznie jest się czym martwić? Czy suchy nos to poważny problem? Jak go nawilżyć? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy ciepły nos to powód do obaw.

Jaki nos powinien mieć pies?

Dlaczego pies ma mokry nos? Zjawisko to jest jak najbardziej naturalne i proste do wytłumaczenia. Nadmiar łez produkowanych przez gałki oczne spływa w okolice psiego pyska. Sierściuch oblizując się, jednocześnie rozprowadza płyn na powierzchni swojego nosa i właśnie dlatego jest on wilgotny. Stan ten umożliwia zachowanie pełnej sprawności węchowej i ułatwia oddychanie. Nie wiem, czy wiesz – ale psi nos ma kilka tysięcy więcej receptorów węchowych, niż człowiek. Dodatkowo zwierzęta te, zdolne są do poruszania każdym nozdrzem osobno, w celu lepszego określenia lokalizacji i kierunku zapachu.

Zwykle uważa się, że mokry i wilgotny nos u psa jest prawidłowy. Stwierdzenie to nie mija się z prawdą, taki stan znacznie ułatwia prawidłowe funkcjonowanie narządu węchu i jednocześnie zapobiega bolesnym urazom i łuszczeniu się skóry płytki nosa. Wielu właścicieli wpada w panikę, kiedy jest inaczej. Ale bez obaw, wilgotność narządu węchu zależy od indywidualnych cech psa i jego aktywności. Nie zawsze suchy i ciepły nos świadczy o chorobie. W sytuacji, kiedy pies śpi – nie oblizuje się, co sprawia, że nos jest suchy. Z drugiej strony, jeżeli będziemy spacerować podczas silnego wiatru, kanaliki łzowe zostaną aktywowane, co spowoduje zwiększoną produkcję łez i wilgotniejszy nos.

Niektóre rasy psów są naturalnie predysponowane do przesuszania się nosa, należą do nich:

  • Buldog francuski
  • Mops
  • Bokser
  • Maltańczyk
  • Jamnik

Ciepły i suchy nos u psa – czy to powód do obaw?

Dlaczego pies ma suchy nos? Jak wspomnieliśmy wyżej, suchy nos nie zawsze oznacza chorobę. Jednak powinniśmy zacząć się martwić, kiedy stan ten utrzymuje się cały czas. Problem może wynikać z zatkanych kanalików łzowych. Sytuacja pojawia się bardzo często u psów ras brachycefalicznych, które w wyniku toku prac hodowlanych straciły długość swojego pyska. Wówczas pies ma zawsze spierzchniły nos. Korekcja niedrożnych kanalików jest związana z zabiegiem chirurgicznym w specjalistycznych gabinetach.

Co oznacza suchy nos u psa? Innym powodem, dlaczego pies ma suchy nos, może być zbyt suche powietrze w domu lub odwodnienie. Pamiętaj, aby twój sierściuch miał zawsze stały dostęp do misek z wodą, zwłaszcza w upalne, słoneczne dni. Ciepły i suchy nos u psa może być także wynikiem stosowania klimatyzacji, która wysusza skórę i błony śluzowe.

Suchy nos u szczeniaka także nie musi być powodem do obaw. Zanim wpadniemy w panikę i udamy się z tym problemem do weterynarza, poobserwujmy przez jakiś czas naszego towarzysza, może okazać się, że przyczyną jest błahy problem związany z warunkami w naszym domu.

Kiedy powinniśmy zaniepokoić się stanem nosa naszego psa?

Obserwacja i dobra znajomość naszego psa jest kluczowa do szybkiego wykrycia nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Odwieczna rozterka pomiędzy suchym, a mokrym nosem spędza nam sen z powiek. Ale kiedy faktycznie powinniśmy zaniepokoić się stanem nosa naszego psa? Zdecydowanie powinniśmy udać się do weterynarza, kiedy oprócz suchego i ciepłego nosa zaobserwujemy któreś z poniższych objawów:

  • Katar
  • Kaszel
  • Zatkane kanaliki łzowe
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Objawy alergii skórnych
  • Brak apetytu
  • Deformacja twarzoczaszki
  • Problemy z oddychaniem

Prawidłowa temperatura ciała psa waha się między 37,5 do 39,5 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważysz u swojego psa gorący i suchy nos, któremu towarzyszy brak apetytu, biegunka, wymioty koniecznie udaj się do lekarza, być może twój pies ma nosówkę i konieczna jest szybka interwencja.

Nosówka jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, atakującą głównie młode osobniki. U szczeniaka objawia się gorączką, ciepłym nosem, kaszlem, katarem i biegunką. Bardzo często przebieg kończy się śmiertelnie. Podstawową metoda zapobiegania choroby są szczepienia. Najczęściej zarażają się psy hodowlane lub schroniskowe, w kiepskim stanie fizycznym. Wyróżniamy kilka form danej choroby:

  • Nosówka nieżytowa – początkowa forma choroby: gorączka, wydzielina z nosa, osowiałość, biegunka
  • Nosówka oddechowa – kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc
  • Nosówka jelitowa – wymioty, biegunka, odwodnienie
  • Nosówka oczna – łzawienie z oczu, owrzodzenie, ślepota
  • Nosówka skórna – ropne pęcherze na całym ciele, które pękają i przekształcają się w strupy, ból
  • Choroba twardej łapy – najrzadsza forma, powoduje zgrubienie opuszków łap, pękanie, krwawienie i ból
  • Nosówka nerwowa – niedowład, porażenie kończyn, oczopląs, drgawki

Zrogowaciały nos u psa

Keratyna to główny składnik włosów, piór, rogów, pazurów i dzioba zwierząt. W momencie nadmiernego jej wytwarzania, mówimy o zjawisku hiperkeratozy. Choroba postępuje powoli i stanowi źródło dyskomfortu dla zwierzęcia. Najczęściej dotyczy nosa i poduszek łap u psa,  powodując ich pogrubienie i stwardnienie. W stanach zaawansowanych może dojść do popękania nosa i opuszek, a w konsekwencji wtórnych infekcji.

Najczęstszymi przyczynami hiperkeratozy jest podłoże dziedziczne, genetyczne lub autoimmunologiczne. Rasami predysponowanymi do opisywanego zjawiska są Bordeaux i Terier irlandzki, a także Labrador. W niektórych przypadkach nadmierne rogowacenie keratyny może być powodem inwazji pasożytniczych, chorób zakaźnych lub niedoborów żywieniowych. Innym ważnym aspektem jest wiek. Skóra u psów grubieje wraz ze starzeniem się, stąd może powstawać warstwa zrogowaciała. Dodatkowo hiperkeratoza znacznie częściej występuje u starszych osobników z chorobami wątroby (zespół wątrobowo-skórny) lub nowotworem trzustki.

Najczęstszymi objawami hiperkeratozy nosa jest jego suchy i szorstki wygląd. NIekiedy może dojść do utraty pigmentacji i pojawienia się strupów. W zaawansowanych sytuacjach dojdzie do pękania i krwawienia. Stany takie są bolesne dla psa, mogą powodować zaburzenia oddychania i osowiałość zwierzęcia.

Jak leczyć hiperkeratozę? Jeżeli zaobserwujemy powyższe objawy, powinniśmy udać się do weterynarza. Ważne jest wykrycie przyczyny danego zjawiska, jednak w pierwszej kolejności lekarz zastosuje leczenie miejscowe, w celu poprawy wyglądu nosa i komfortu życia psa. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się maści na nos o właściwościach zmiękczających, nawilżających i obkurczających. Zazwyczaj głównym składnikiem jest keratolityna, która posiada właściwości rozpuszczające keratynę. Ważny jest wybór odpowiednich produktów, o znanym i bezpiecznym składzie, ze względu na możliwość zlizania maści z nosa.

Pielęgnacja psiego nosa

Jak nawilżyć suchy nos u psa? Spierzchnięty nos dla zwierzęcia to duży dyskomfort, dlatego warto zadbać o jego stan już przy początkowych zmianach. Najlepiej sprawdzą się do nosa kremy lub maści na bazie naturalnych składników o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Zazwyczaj, w tego typu produktach, możemy spotkać:

  • Witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem, co przyspiesza regenerację naskórka i jego odbudowę.
  • Olej konopny, jego zadanie polega na nawilżeniu, odżywieniu i regeneracji nosa. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, co redukuje podrażnienia i przebarwienia.
  • Olej jojoba, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, chroniąc przed rozwojem stanów zapalnych.
  • Masło mango, które pochłania wilgoć, przez co skóra nosa jest bardziej nawilżona i odżywiona.
  • Masło shea, który wpływa na elastyczność skóry, zapobiega powstawaniu podrażnień i przyspiesza gojenie się ran.

Wszelkiego rodzaju maści do nosa można stosować zarówno w stanach zapalnych, jak i w celach profilaktycznych. Substancję nakładamy minimum raz dziennie, na oczyszczoną skórę, za pomocą wacika, kawałka miękkiego materiału lub bezpośrednio palcem, tak aby nie podrażniać wrażliwego noska.

Bardzo dużo rzeczy, które znajdują się u nas w kosmetyczne, można wykorzystać do pielęgnacji psiego nosa. Domowe sposoby na suchy nos są znacznie tańsze, niż specjalistyczne maści. Ale czy równie skuteczne i bezpieczne? Do najczęściej wykorzystywanych “ludzkich” produktów należą:

  • Wazelina
  • Maść z witaminą A
  • Olej kokosowy
  • Oliwa z oliwek

Biały nalot na nosie psa – czy to rak?

Biały nalot na nosie naszego psa nie musi być powodem do paniki. Zazwyczaj jest to związane z nadmiernym jego wysuszeniem i złuszczaniem się naskórka. W tym przypadku wystarczy zainwestować w dobrej jakości maść nawilżającą.

Jednak warto obserwować nasze zwierzęta i kontrolować stan ich zdrowia. Niektóre zmiany w okolicy nosa mogą świadczyć o rozwijającym się poważnych chorobach, na przykład odbarwienie płytki nosowej będzie sugerowało bielactwo. Jest to choroba autoimmunologiczna, polegająca na produkcji przez organizm przeciwciał skierowanych na melanocyty. Jedynymi objawami tego nowotworu są blade zmiany na powierzchni nosa.

Innym zaburzeniem będzie idiopatyczne odbarwienie płytki nosowej, inaczej nazywane śnieżnym lub zimowym nosem. Jest to odmiana bielactwa, polegająca na hipopigmentacji płytki nosowej. Początkowo obserwuje się zmianę zabarwienia nosa na brązową, a następnie białą. Odbarwienie występuje sezonowo, zazwyczaj w okresie zimowym. W okresie letnim nos powraca do swojego pierwotnego koloru.

Psi nos jest fascynującym narządem. To właśnie dzięki niemu nasz przyjaciel poznaje świat. Niepodważalnym stwierdzeniem jest, że wilgotny i zimny nos to oznaka zdrowia. Ale jego suchość i ciepłota wcale nie świadczą o chorobie. Istnieje szereg sytuacji, w których taki stan jest jak najbardziej normalny i nie powinien wzbudzać w Tobie podejrzeń. Jednak należy być czujnym. Gorączka i inne niepokojące objawy, powinny Cię skłonić do wizyty u weterynarza i kontroli stanu zdrowia twojego sierściucha. Pamiętaj, że natychmiastowa reakcja, to szybka diagnoza i lepsze rokowanie.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *